Serdecznie witamy na Głównej Stronie Internetowej Firmy Thiermann

Szparag jest warzywem, które jest bardzo lubiane w Niemczech. Zbierane są wyrastające z rośliny pędy, jeszcze zanim wyjdą z ziemi na powierzchnię. Aby zbiór szparagów był w ogóle możliwy, trzeba nad rośliną usypać kopiec z ziemi.

Kiedy na wiosnę ziemia ogrzewa się w promieniach słonecznych, pędy szparagów zaczynają rosnąć w górę do słońca. Wtedy zaczyna się czas zbiorów. Szparagi muszą być wycięte, zanim wydostaną się z ziemi na światło dzienne, w przeciwnym razie ich czubki przebarwią się.

W nowoczesnej uprawie szparagów stosuje się różne rodzaje folii, aby móc wpływać na przebieg zbiorów. Zastosowanie folii pozwala wpływać na moment rozpoczęcia zbiorów oraz na ilość zbieranych szparagów.

Zbieranie szparagów jest ciężką ręczną praca i ogromny wpływ na nią mają warunki pogodowe. Im cieplej, tym szybciej rosną szparagi i częściej trzeba je wycinać. Ogólnie mówiąc sezon szparagowy zaczyna się mniej więcej w drugiej połowie kwietnia i kończy się 24 czerwca.

Każdy pracownik ma do dyspozycji podczas pracy specjalny nóż do wycinania szparagów, packę (kielnię) i wózek do transportu skrzynki. Szparagi są wtedy gotowe do wycięcia, gdy na powierzchni kopca tworzą się typowe małe pęknięcia. Należy je ostrożnie odkopać przy pomocy dwóch rozszerzonych palców, aby nie uszkodzić szparagów rosnących obok oraz kłącza. Szparagi są wycinane w ziemi za pomocą noża o dł. ok. 30 cm i układane w koszyku lub skrzynce. Powstałe przy wycinaniu dziury na powierzchni kopców należy na koniec zasypać i wygładzić packą/kielnią.

Wycięte szparagi są transportowane do firmy, gdzie zostają poddane dalszej obróbce. M.in. są one myte, przycinane do odpowiedniej długości oraz sortowane pod względem grubości, koloru oraz formy. Na koniec pakuje się szparagi według życzeń klientów i wysyła do nich.